Thovt
- egyptský panteon
- další jména a přízviska: Thóth, Džehutij, Džehuty nebo Džehutej, „Pán slova“, „Vládce hlasu“
- aspekty a domény: Thovt je bohem moudrosti, učenosti, řádu, písma a řeči, lékařství, kouzelnictví a měsíce. Mluvčí a písař bohů, stvořitel písma, řeči, čísel, počtů, geometria, atronomie a kalendáře. Nejvyšší soudce, dozorce nad zákony a zapisovatel při posledním soudu.
- obvyklé zobrazení: Zobrazován nejčastěji v podobě muže s hlavou ibise, dále pak v podobě ibise, paviána nebo muže s paviání hlavou, vždy ale se slunečním kotoučem zasazeným v srpku měsíce. Obvyklé zobrazované atributy jsou šerpa (odkazující na jeho roli původce posvátných náboženských rituálů), písařská paleta a rákossové pisátko (božský písař), hůl s řadou zářezů určených k počítání (bůh času) - tyto atributy se liší v závislosti na místě a souvislosti, ve které ze zobrazen. Často zobrazován ve společnosti bohyně Maat (bohyně spravedlnosti) nebo Sešat (paní písma, vládkyně domu knih).
- charakterové vlastnosti: Zásadový a spravedlivý, mohlo by se zdát, že až přísný.
- další zajímavosti: Thovt sepsal 42 knih, do kterých vložil své moudro, dnes jsou známy jako Thovtovy knihy a pravděpodobně se jich zachoval jen zlomek. Podle legendy kdesi schována v hrobce královského mága Neferoptaha. Knihy obsahují kouzla jak temné tak bílé magie, tajemství jiných světů (dimenzí) a návod jak získat nesmrtelnost. Moc a síla těchto knih je tak obrovská, že dokáže ovládat jak sílu všech živlů tak i dokonce samotné bohy.
Jediný kdo kdy knihy získal byl údajně princ Ramesse Chamuaset. Když knihy našel, střežili je duchové Neferoptaha, jeho ženy a synka. Duchové knihu střežili a proto vyzval Neferoptah Chamuaseta k sennetu (hra podobná dámě). Už na začátku začínal Chamuaset prohrávat, tak uchopil knihu a utekl s ní zpět do svého království, kde jí představil svému otci a začal využívat její moc.Po týdnu se však začalo dít Chamusetovi spoustu nepříjemných věcí, tak se rozhodl knihu vrátit a požádat duchy o odpuštění. Neferoptah a Thovt mu odpustili a Chamuaset se vrátil domů se štěstím a radostí přinášející celému království.
Když se do sebe bohové Nut a Geb zamilovali, chtěli spolu mít potomky. Re jim ale vztah zakázal a zapověděl jim ho pro všechny dny v roce. Nut proto šla za Thovtem a vyzvala ho v hru karet, ve které na něm vyhrála 5 dní navíc, které nebudou v kalendáři. Za těchto 5 dní spolu Nut a Geb zplodili 4 děti - tak vznikli bohové Usire, Eset, Sutech a Nebthet. Říká se, že od té doby jsou na tváři měsíce skvrny - je to těch 5 dní, které Thovt dal Nut.
Když vypukla válka mezi Sutechem a Horem a byla dlouho nerozhodná, rozhodli se ji ostatní bohové ukončit. Vyzvali Thovta, aby Hora a Sutecha rozsoudil. Není známo, jak přesně zněl jeho rozsudek, mluví se o dvou variantách - že Thovt dal za pravdu Horovi a nebo, že Egypt byl rozdělen, delta připadla Horovi a údolí Nilu Sutechovi. Tak jako tak po čase byl celý Egypt sjednocen pod vládou Hora.
Thovt byl nejvíce uctíván v Hermopoli.